Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

Kalendarz wydarzeń 2016

Styczeń

6 stycznia

Wieczór kolęd - cykliczne wydarzenie kulturalne cieszące się coraz większą popularnością, organizowane przy współpracy z innymi instytucjami kulturalnymi. Nawiązuje do obyczaju polskiego  wspólnego śpiewania pastorałek i kolęd, który w dzisiejszych czasach zanika. Wspólne śpiewanie przy akompaniamencie muzycznym w XVII-wiecznej Czarnej Karczmie, wspólny poczęstunek, dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń noworocznych – to wszystko służy podtrzymywaniu tradycji kolędowania orawskiego.

23 stycznia

Karnawał na Orawie – Ostatki wydarzenie kulturalne, w trakcie którego pokazujemy tradycyjne formy spędzania czasu w okresie karnawału. Darcie pierza, przędzenie, przygotowywanie ziarna do zasiewy oraz tak zwane ,,sprzęganie się'' czyli umawianie się gospodarzy do wspólnego wykonywania prac polowych ­­– to wszystko odbywało się w tym czasie obok zabaw i wesel. Imprezie będzie towarzyszyło otwarcie wystawy czasowej Karnawał na orawskiej ziemi, która dodatkowo uatrakcyjni i zobrazuje często zapomniane już karnawałowe zwyczaje z terenu Orawy.

Marzec

Wielki Post w tradycji ludowej Orawy – otwarcie wystawy czasowej, która ukaże zwyczaje związane z okresem Wielkiego Postu na Orawie, które dawno już wyszły z użycia, a zachowały się jedynie we wspomnieniach starszych ludzi oraz w tekstach i opracowaniach naukowych. Otwarciu wystawy będzie towarzyszyło wydarzenie Pieśni wielkopostne ­– we współpracy ze znakomitym lutnistą Antonim Pilchem z Dworu na Wysokiej zaprezentowane zostaną dawne pieśni dworskie i ludowe związane z okresem Wielkiego Postu.

 26 marca

Koszyczek Wielkanocny – tradycyjnie w Wielką Sobotę zapraszamy do udziału w konkursie na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny. Konkurs z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie wśród Orawian i turystów, którzy gromadzą się tłumnie w kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej na terenie skansenu.

Maj

1 maja

Majówka w Skansenie – impreza plenerowa przy przydrożnej kapliczce na terenie Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego połączona ze śpiewem dawnych pieśni majowych ku czci Matki Bożej oraz opowieściami o roli specjalnej dzwonnic i przydrożnych figur oraz kapliczek w maju.

W ten sam dzień na terenie Orawy odbywa się konkurs Nojpiykniyjsy Moj – konkurs na najpiękniejszego orawskiego moja współorganizowany przez Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Babiogórski Park Narodowy.

 
Wystawa współczesnej rzeźby orawskiej ze zbiorów Muzeum i kolekcji prywatnych. Wystawa będzie miała charakter syntetycznego ujęcia problematyki rzeźby i rzeźbiarzy na Orawie po II wojnie światowej. Chcielibyśmy nie tylko zachowywać i upowszechniać wiedzę o odległej przeszłości, lecz przyglądać się również współczesnym zjawiskom oraz procesom w dzisiejszej twórczości artystycznej Orawian.

 
14 maja

W tym dniu odbywać się będzie doroczne Ścinanie moja na terenie skansenu. Wspólnie zachęcamy do poznania tej ciekawej tradycji i jej kultywowania.

Lipiec

24 lipca

Święto Borówki – największa, coroczna impreza plenerowa organizowana przez skansen we współpracy m.in. z Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce, Babiogórskim Parkiem Narodowym i Nadleśnictwem Nowy Targ. W trakcie imprezy zwracamy uwagę na różne aspekty orawskiego życia – tradycyjne czynności, dawne rzemiosła, produkty regionalne, smaki z dzieciństwa oraz taniec i muzykę regionu. Świętu Borówki będą towarzyszyły pokazy warsztatowe, degustacja dań regionalnych oraz wiele innych atrakcji dla dorosłych i dzieci, m. in. cykliczny Konkurs wiedzy o historii Orawy i Muzeum – OPE.

W trakcie imprezy otwarte zostaną dwie wystawy czasowe: Runo leśne babiogórskich lasów (wystawa organizowana prze BgPN) oraz Wystawa rysunków Wiktorii Kowalczyk – zaprezentowanych zostanie dziesięć rysunków wielkoformatowych, na których artystka zainspirowana tradycyjnymi motywami zdobniczymi porusza tematy ważne i trudne, dotyczące życia współczesnego człowieka. Jako Muzeum chcemy otworzyć się na młodych, często awangardowych twórców ­– Orawian.

 31 lipca

Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej, organizowanego przez Orawskie Stowarzyszenie Artystyczne w zabytkowym kościele na terenie skansenu. Jest to bardzo cenne dla lokalnej społeczności oraz miłośników muzyki klasycznej wydarzenie realizowane przez znakomitych muzyków polskich i zagranicznych.

Sierpień

6-7 sierpnia

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Krzysztof Leksycki i Ilona Nieciąg zapraszają wszystkich melomanów na dwa wspaniałe koncerty, które odbędą się w kościele pw. MB Śnieżnej na terenie skansenu

14 sierpnia

Wystawa czasowa Zioła z siedmiu miedz ukazująca rolę zielarstwa w kulturze i znaczenia ziół w życiu mieszkańców wsi. Ekspozycja będzie miała charakter edukacyjny i będzie skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej oraz do pasjonatów i miłośników zielarstwa, ale każdy zainteresowany kulturą niematerialną, wierzeniami, a nawet magią ludową znajdzie coś dla siebie. Otwarcie wystawy będzie połączone z konkursem Zioła Matki Bożej, który nawiązuje nie tylko do polskiej ale i europejskiej tradycji ludowej przygotowywania bukietów zielnych na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

 
20 sierpnia

Wybieranie lnu – skansen w okresie późnego lata przypomni zwyczaj wybierania lnu, układania go w wiązki, stawiania kopek lnianych – wszystko to połączone z dawnymi pieśniami i tradycyjnym poczęstunkiem na zakończenie prac związanych z tym działem gospodarki.

Wrzesień

Wystawa PZL.23 Karaś na Orawskim niebie we wrześniu 1939 r. poświęcona będzie pierwszym dniom Kampanii Wrześniowej, a szczególnie 3 IX, kiedy nad Orawka zestrzelono polski samolot. Z całej załogi ocalał tylko pilot Aleksander Rudkowski, którego wspomnienia, a także zdjęcia i dokumenty przetrwały do dzisiejszych czasów. Wystawa zorganizowana przy współpracy w Polskim Towarzystwem Historycznym będzie przeznaczona zarówno dla uczniów szkół gimnazjalnych, liceów, jak i dla miłośników historii kresów południowych RP.

Październik

Wieczory poetyckie i literackie - cykl spotkań z poetami i literatami, które mają na celu popularyzowanie czytelnictwa oraz zapoznawanie uczestników z dorobkiem twórczym bardziej i mniej znanych Orawian.

Listopad

Orawskie zaduszki – cykliczne wydarzenie współorganizowane z Orawskim Oddziałem Związku Podhalan w Jabłonce mające na celu wspomnienie Orawian zasłużonych dla regionu – działaczy społecznych, folklorystów, artystów, nauczycieli i innych. Wspomnienia mają charakter zarówno biograficzny, nierzadko bardzo osobisty, o osobie zmarłej opowiadają rodzina, przyjaciele, znajomi. Wydarzeniu towarzyszy muzyka orawska.

 
Dawne instrumenty muzyczne na Orawie.  Echa pasterskich dzwonków i trombit. O orawskiej muzyce i muzykantach – wystawa czasowa dotycząca samych instrumentów muzycznych, ale i samej muzyki orawskiej – zrodzonej na styku kultur: polskiej, słowackiej, węgierskiej. Zacytujemy tutaj Emila Mikę, który napisał te słowa w 1934 r. we wstępie do zbioru pieśni orawskich: …wydane melodje pozwolą etnografowi muzycznemu oznaczyć stosunek melodyj orawskich zarówno do podhalańskich i spiskich, jak i słowackich i węgierskich, stosunek oparty zarówno na historycznych, jak i geograficznych przesłankach. Jest to jednocześnie muzyka jedyna w swoim rodzaju, mająca swój własny charakter, niezwykłą indywidualną subtelność, nastrój, wrażliwość i melodyjność.

Aby uzyskać najświeższe informacje dotyczące zbliżających się wydarzeń dzwońcie do nas, piszcie i odwiedzajcie nasz profil na www.facebook.com/OrawaSkansen