Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

 

LEKCJE MUZEALNE

REZERWACJA TELEFONICZNA:(0-18) 28 527 09 wew. 23

                                         

REZERWACJA ON LINE

Zajęcia edukacyjne z regionalizmu.
      Od 2001
roku obok tradycyjnego zwiedzania Muzeum prowadzi Zajęcia Edukacyjne z Regionalizmu, które  nazwaliśmy Muzealnymi ścieżkami Edukacyjnymi. Są to zajęcia z następujących tematów:

1.    "Mistrz i uczeń" czyli malarstwo na szkle  - 27 zł/osobę

2.    "Jak to ze lnem było" - 14 zł/osobę

3.    "Od ziarna do chleba" - 16 zł/osobę

4.    "Orawskie zabawki szmaciane" - 14 zł/osobę

5.    "Ozdoby z bibuły" - 12 zł/osobę,

6.    "Orawski opłatek" - 12 zł/osobę,

7.    "Lekcje w orawskiej szkole" - 12 zł/osobę,

  8. "Ścieżkami przemysłu chłopskiego" - 12 zł/osobę,
  9. Bon kultury 2017
1. Malarstwo na szkle zostało wybrane ze względu na jego ważną rolę w kulturze ludowej regionu. Chałupa orawska, jej izba biała, to przede wszystkim "listwa", którą zawsze wieńczył rząd obrazów na szkle malowanych. Zajęcia "Mistrz i uczeń" odbywają się w Czarnej Karczmie i prowadzone są przez artystę - malarza Stanisława Wyrtla. Tematem tych zajęć jest poznanie historii malarstwa na szkle, jego tradycji, a także praktyczne poznanie tajników samej techniki malowania. Biorąc aktywny udział w tych zajęciach uczestnik pod kierunkiem artysty samodzielnie maluje obraz na szkle, zachowując tradycyjne reguły powstania takiego obrazu. Czas trwania zajęć 2 godz. Materiały i narzędzia zapewnia organizator. Uczestnik zabiera namalowany przez siebie obraz wielkości 18x24 cm oprawiony w drewnianą  ramę.

Cena: 27,-zł od 1 osoby

                                                                                                                                 

 

2. O wyborze tematu "Len" zadecydowała jego istotna rola w gospodarce dawnej Orawy. Len uprawiano tu ze względu na jego szerokie zastosowanie - wyrabiano z niego płótno, robiono powrozy i wytłaczano tak bardzo potrzebny w gospodarstwie domowym olej. W każdej orawskiej chałupie znajdowały się narzędzia służące do obróbki lnu, natomiast warsztaty tkackie posiadali jedynie bogaci gospodarze - zwani knopami. Etapy obróbki lnu oraz produkcję płótna i oleju lnianego można na proponowanych warsztatach oglądać, ale przybywa się tu głównie  po to, aby len rafać, czesać, miądlić i ze słomy lnianej uzyskać gotową nić.  Zajęcia trwają  około 2 godz. Surowce i narzędzia  zapewnia organizator.

Cena: 14,-zł  od 1 osoby                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

 

3. Dawna Orawa, to także "czarny chleb" i "moskol" wypiekany przez każdą gospodynię. Stąd temat "Od ziarna do chleba". W trakcie zajęć uczestnicy młócą cepami, czyszczą ziarno na przatakach, mielą je na żarnach, następnie zarabiają ciasto i przygotowują posiłek z "czarnej" i " białej" mąki w formie "moskoli" lub tradycyjnej kluski. Potrafią więc samodzielnie przyrządzić najprostszy posiłek. Zajęcia  odbywają się pod nadzorem instruktorów ubranych w odzienie, w jakie na co dzień ubierali się nasi przodkowie. Zajęcia trwają  około 2 godz. Surowce i narzędzia zapewnia organizator. 

Cena: 16,-zł  od 1 osoby                                                                                                                                                                                                  .                                                                                                                                                            

4. "Orawskie zabawki szmaciane" to powrót do dzieciństwa naszych prababć. Podczas zajęć  dzieci zapoznają się z dawnymi rodzajami zabawek a także samodzielnie wykonują z gałganków zabawki przytulanki. Wykonane pod okiem instruktorki lalki dzieci zabierają na własność. Zajęcia te dają dzieciom dużo radości i satysfakcji z własnych umiejętności. Zajęcia trwają  około 2 godz. Materiały i narzędzia zapewnia organizator.
                                                                                                                                                                                               

 Cena: 14,-zł  od 1 osoby                                                                                                                             

                                                                                            

5. "Ozdoby z bibuły"- zajęcia te zorganizowano nawiązując do tradycyjnego sposobu dekorowania pomieszczeń papierowymi kwiatami. Wnętrza chałup orawskich przyozdabiano pająkami i kwiatami z bibuły. Na komodzie lub na stole w "świetnicy" ustawiano domowy ołtarzyk, na którym obok figurek świętych stały "pióra" lub "bukrety" z bibuły. Obrazy wiszące na ścianach również dekorowane były takimi ozdobami.  Zajęcia trwają  2 godz. Materiały i narzędzia zapewnia organizator.  Wykonane przez uczestników ozdoby kwiatowe przechodzą  na ich  własność.    

 

Cena: 12,-zł  od 1 osoby

 BON KULTURYbon

Orawskie makatki – z wicią roślinną w tle.

 

W programie:

Zajęcia rozpoczynają się od obejrzenia Chałupy Małysów z Chyżnego, gdzie uczestnicy wysłuchają opowieści o orawskich makatkach gromadzonych w chałupach chłopskich, zobaczą jak i z czego były zrobione, poznają ich zdobienia, przyglądną się także wzorom na poszewkach, obrusach i zasłonkach. Następnie udadzą się do izby warsztatowej, gdzie spróbują namalować na kawałku płótna wybrany motyw ołówkiem, a następnie markerami do tkanin, pomogą im w tym makatki zgromadzone są w sali oraz kartki ze wzorem. Na stworzonej przez siebie makatce każdy, wedle uznania, będzie mógł wpisać jakieś porzekadło, ogólnie znane lub wymyślone przez siebie. Następnie uczestnicy spakują swoje prace do teczek, umieszczą naklejkę, na której będą mogli podpisać swoją pracę i zabiorą ją ze sobą jako pamiątkę z pobytu w muzeum.

Zajęcia adresowane do: osób w wieku od 6 do 13 lat

Liczba uczestników: 10-20 osób

Czas trwania: 1,5 godz.

Kalendarz zajęć: od września 2017 do czerwca 2018 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00

Koszt: 6,75 zł od osoby

Miejsce: Muzeum –­ Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Stanisław Wyrtel, tel. 18 285 27 09 wew. 23 / e-mail: s.wyrtel@orawa.eu

                                                                                                        

       Powodów wprowadzenia Muzealnych Ścieżek Edukacyjnych było kilka:

    • ożywienie działalności Muzeum,

    • promowanie tradycyjnej wytwórczości,

    • wskazanie na Skansen jako na miejsce spotkań z tradycją i kulturą oraz tworzącymi ją ludami,

    • wyjście naprzeciw programowi regionalizmu realizowanemu w szkołach,

    • zagospodarowanie nowego sektora zgodne z intencją jego twórców,

    • wzbudzenie zainteresowania tradycyjnym rzemiosłem ludzi młodych, tak aby wychować następców, którzy będą kultywować tradycję

    • zachowanie tożsamości i znajomość własnej wartości w związku z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej, 

    • zwiększenie dochodów własnych Muzeum.

 

Zajęcia o lnie i chlebie odbywają się w obiektach znajdujących się w nowym sektorze skansenu. Te dawne orawskie chałupy i zagrody, bez elektryczności, bez wygód i wynalazków współczesności, wyposażone w sprzęty, które niegdyś były w powszechnym użyciu ożywają śmiechem, śpiewem i pracą a czasem tańcem przebywających w nich młodych i starszych jednakowo zafascynowanych przeszłością.